Sesja ciążowa, czyli mini poradnik dla przyszłej mamy

sesja brzuszkowa

Jesteś przyszłą mamą i zastanawiasz się, czy wykonać sesję brzuszkową? Jasne, wspaniały pomysł! Czy jest już dobry moment na taką sesję? A może nie powinnam? Może już za późno, albo za wcześnie? Myślę, że po przeczytaniu tego materiału uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania czym jest i jak przebiega sesja ciążowa.


Sesja brzuszkowa – kiedy?


To chyba pierwsze z pytań, jakie padają z ust zainteresowanych sesją pań. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak przeważnie uznaje się, że taka sesja powinna odbyć się między 6 a 8 miesiącem ciąży. Dodam, że jest szereg czynników, które determinują ten czas. Przede wszystkim…


Wielkość i kształt brzuszka


Sesja ciążowa nie jest zbyt sensowna, gdy brzuszek jest mały. Moim zdaniem, brzuszek nie będzie wyglądał tak korzystnie, jak brzuch w pełni rozwinięty. Z tego powodu warto poczekać, aż trochę bardziej się zaokrągli. Jednak nie ma co przesadzać – im później, tym gorzej dla przyszłej mamy. Samopoczucie w czasie ciąży może się zmienić z tygodnia na tydzień, warto zatem przeanalizować, czy coraz cięższy brzuch nie sprawi, że kobieta będzie wyglądać nieatrakcyjnie uśmiechając się sztucznie do obiektywu i czy pozycje, w jakich będzie uwieczniania, nie sprawią jej po prostu kłopotu.

Co do kształtu brzuszka nie jest to już tak oczywiste jak jego wielkość. Jest piękny i kształtny… Ale nawet piękny i kształtny brzuszek, może się zmienić po pierwszym mrugnięciu światłami. Błysk może sprawić, iż zainteresowana nowymi doznaniami rosnąca w brzuchu istota zacznie się wyginać, przewracać i machać rękami jak dziecko za piłką, co spowoduje zniekształcenie brzucha mamy. Tak było wielokrotnie w przypadku brzuszka mamy Tosi – zainteresowanie tym, co się dzieje na zewnątrz pozwoliło zrobić zaledwie kilka kadrów, bowiem później Młoda po prostu rwała się na świat bo przecież TAM SIĘ COŚ DZIEJE FAJNEGO! Dlatego tu polecam sesje bez światła sztucznego. Jeśli jednak robimy zdjęcia w studio to warto zastanowić się nad terminem takiej sesji i przestudiować dokładnie ruchliwość naszego brzdąca. Pamiętajcie – brzuch i “obcy” żyje własnym życiem 😀


Stan techniczny ciężarówki


Bardzo ważnym aspektem do przeanalizowania pod kątem terminu sesji brzuszkowej jest stan kobiety. Złe samopoczucie kobiety jest kluczową przeszkodą. Jeśli kobieta będzie czuła się źle lub będzie jej wiecznie niewygodnie, to sesja brzuszkowa będzie dodatkową katorgą. Zaobserwujcie zatem swoje ciało, jak się ono zachowuje w różnych pozycjach i w różnym czasie. Weźcie pod uwagę trudności w poruszaniu, samopoczucie.

Godziny spędzone przed obiektywem, zmiana kreacji, czy złe warunki pogodowe sprawią, że nasza ciężarówka będzie miała pod górę. Sesja ciążowa jest bardzo wymagająca, a im bliżej rozwiązania, tym przyszła mama ze zwinnego dostawczaka stanie się powolną cysterną, albo przeładowaną, ponadnormatywną ciężarówką, a te, jak wiadomo, wymagają starannie zaplanowanych tras. No i nie zawsze taki pojazd wszędzie się zmieści i będzie słuchał poleceń kierowcy (czyli w tym wypadku fotografa). Zwłaszcza w plenerze, gdzie czasem trzeba się nachodzić, by znaleźć odpowiednie miejsce.

Dodatkowo czasem zdarza się, że ginekolog zabrania przyszłej mamie wysiłku i zaleca leżenie i odpoczywanie w przypadku ciąży zagrożonej. Jeśli jesteś w tej grupie ryzyka – tym bardziej musisz zdecydować się na wcześniejszą sesję fotograficzną.

Najlepiej umów się na sesję gdy dobrze się czujesz oraz gdy warunki pogodowe będą odpowiednie (jeśli chcesz mieć sesję plenerową). Polecam też umówić się z fotografem na kilka sesji – nigdy nie wiadomo, jak będziesz się czuć w późniejszym stadium ciąży. W ten sposób możesz zapobiec nieprzewidzianym okolicznościom decydując się podejść do sesji kilka razy, w różnym odstępie czasu. Szczegóły oraz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania poznasz zwykle po kontakcie z fotografem. Do mnie możesz napisać na przykład TUTAJ.


Przygotowanie do sesji


Na sesję warto przygotować makijaż, starannie (najlepiej przez wizażystkę), wymodelować włosy. Załóż najlepiej białą lub cielistą bieliznę (czarna bielizna też czasem może się przydać) tak, aby pasowała pod każdą sukienkę. Wybór sukienki – dowolny, byle pasowała. Pasowała, czyli najlepiej założyć zwiewną suknię lub elastyczną, ale na tyle opinającą, by podkreślała walory brzuszka. Dobrym rozwiązaniem są też letnie, luźne sukienki, które mogą delikatnie maskować brzuszek, by na kolejnym zdjęciu pięknie go wyeksponować. Zwiewne ubrania dają bardzo duże pole manewru, ale jeśli nie lubisz sukienek, jeansy i koszula lub t-shirt też się sprawdzą. Dopasowana, ale nie obcisła koszulka podkreśli Twój brzuszek. Generalnie panuje zasada: ubierz to, co lubisz. Ma być przede wszystkim wygodnie. Zrezygnuj z niewygodnych zestawów tylko dlatego, że są ładne. Lepiej wyglądać na zadowoloną mamę ze swobodą ruchów, niż na sztywniarę w sukni ze złota, co, nie?

Ponieważ klimat sesji może być różny – od naturalnego, romantycznego aż po intymny, sensualny – zachęcam zabrać również inne ubrania lub dodatki, które można wykorzystać na sesji np. zdjęcie USG, ciuszki, czy buciki. Tak, partnera też można zabrać, pod warunkiem, że będzie również czynnie uczestniczył w sesji – w końcu to najczęściej on jest sprawcą całego zamieszania. My, jako dobry fotograf podpowiemy też, jakie kolory ubrań wybrać, abyś dobrze wyglądała na danym tle. Jeżeli decydujesz się na sesję we dwoje pomyśl nad ustaleniem ubrań z winowajcą, zwłaszcza kolorów. Istnieją bowiem takie zestawienia, które po prostu gryzą się ze sobą.

Acha! bardzo ważna rzecz – jeśli sesja ma się odbyć po południu lub wieczorem, koniecznie musisz zrezygnować z noszenia skarpetek tego dnia. Noszone cały dzień skarpetki pozostawiają na nogach ślady po uciskającej gumce. I jeszcze jedna rzecz: inspiracji stylizacji i kadrów możesz poszukać w internecie, na przykład w serwisie Pinterest.


Sesja ciążowa w pigułce


  1. Termin sesji ustal między 6 a 8 miesiącem tak, by nie wypadł na ostatnią chwilę. Dobrym terminem jest 29-30 tydzień, o ile Twoje ciało na to pozwoli. Twoje złe samopoczucie lub ociężałość nie będzie pomocnikiem, zatem zadbaj, by sesja nie była w zbyt późnym czasie. Postaraj się też nie kłócić z ojcem dziecka 😉
  2. Podstawa to dobre samopoczucie, luz oraz fotograf, który potrafi uchwycić piękno kobiety w ciąży i pomoże jej wyeksponować brzuszek – czyli: JA 🙂
  3. Naturalność – skupiamy się na brzuszku, więc nie robimy makijażu, który odwróci od niego uwagę. Fotograf pomoże Ci zachować się naturalnie. Rozmawiaj z nim.
  4. Ubrania noś takie, byś czuła się w nich dobrze. Nie ma nic gorszego niż niewygodny ciuch, wyglądasz wtedy na zmęczoną i nienaturalnie.
  5. Zabierz ze sobą dodatkowe ubrania lub bieliznę. Być może w nich też będziesz wyglądać oszałamiająco. Mile widziane też będą dodatki w postaci “bejbikowych” elementów.
  6. Baw się dobrze!